ACHIEVEMENTS

S. No.

DATE

EVENTS

No. of Students

TEACHER I/C

RESULT

1.

22-23 April

Kachra Samadhan Samaroh & Green Marathon organized by DIOS

304 Students

Ms. Shalini Kumar

Ms. Ritu Sehgal

Street play Team Winner & Best Art display winner.

2.

26-27 April

 

Incognito 2018 at Somerville School, Noida

16 Students

Ms. Shivani

Aditya and Utkarsh (VII) secured 2nd position in Techforge Technology competition.

3.

26-28 April

Expressions 2018 at Bal Bharti Public School, Gzb

60 students

 

Lavanya Sharma & Aditya Wadhwa (VIII) secured first position in Face to Face event and Aradhya Garg & Mantaaj Randhawa (Prep) secured 2nd position in Little Chefs event.

4.

27-28 April

Behas @ Indirapuram Round National Level Debate Competition

80 Students

 

We won 4 Gold ( Arush, Dhruv, Ishaan & Yachna), 5 Silvers ( Vidushi, lakshay, Sharanya, Nabhanyu & Navya)  & 6 Bronze medals ( Shreya, M. Shruti, Dhairya, Pawani, Kshitiz & Priyanshu).

 

5.

27 April

Udaan- Inter School Competition at IME Group of Colleges

10 Students

Mr. Vivek

The Dance team secured 2nd position.

6.

2 May

Spectrum 2018 at Adharsheela Global School

8 Students

 

Rebeca Dhara (VIII) secured 3rd position in Poster making Competition and Toshita Patra (Nursery) won consolation prize for Colour the Food Item Event.

7.

12-13th May 2018

1st Ghaziabad District Ranking Table Tennis Tournament held at ITS, Mohan Nagar, Ghaziabad.

1 Student

 

Suhani won second position in Cadets (U-12) and third place in Sub- Jr (U-15) categories.

8.

15 May

Inter School Yoga Championship "Yogshakti" held at Silverline Prestige School, Ghaziabad. 

7 Students

Ms. Rajni Chaudhary

Niyati Sharma for winning Gold Medal, Akarti Nandi, Amrintaansh Pandit, S. Akhila, Muskaan & Priyasha for winning Silver Medal and   Ansh Agarwal for winning Bronze Medal in

9.

22 May

24th Sub- Junior Basketballs (Girls) U.P. State Championship 2018 to be held in Kanpur

4 Students

 

Ananya Rishi, Khushi Jain, Havisha Arora, Arshia Negi selected.

 

10.

17th June 2018

UP State Level Championship

 

 

Suhani (V) stood 3rd in UP State Level Championship in Cadet Girls Category (she is ranked 3rd at State Level)

11.

2nd & 3rd Aug. 2018

Pratibhastuti

 

 

participation

12.

4th Aug. 2018

Spontania

14

 

Arnav Singh (IV L)- Silver medal

Wabi Baig (4 D) Gold Medal

Akshita Gupta (4 R) Silver Medal

Ashita Tiwary (4 L) Silver Medal in Sub Junior Yoga category

13.

24th Aug. 2018

NAEST 2018 - IAPT Anveshika Competition

04

 

Mohit Agarwal (XII) Qualified for Experimental Round

14.

26th Aug. 2018

District Trials

 

 

Souvik Dutta (VI-A) selected from Gzb. For playing in State Championship Mini Major U-13 badminton

15.

27th August. 2018

The Hindu Quiz Competition

 

 

Dhruv Banerjee(IX), Rijul Tripathi (IX),

16.

28th & 29th Aug. 2018

‘Vibgyor’ at Sarla Chopra DAV Centenary Public School, Noida

03

Mr. Banerjee & Ms. Neelam Sharma

3rd Prize in English Debate Competition

17.

 

Sela Qui Inter- School Soccer Tournament at Sela Qui International School, Dehradun

26

 

participation

18.

31st Aug. 2018

‘Dribble Shoot’ Inter School Basketball Tournament at Dehradun Public School, Ghaziabad

 

Mr. Mahfooj

Semi Finals

20.

31st Aug. 2018

‘Deep Jyoti 2018’ held at Deep Memorial Public School, Ghaziabad.

08

Junior Wing II-V

Ishan Singh (I Lotus)- 3rd Prize in Kalakriti (Madhubani Painting),

Prathit Bhatnagar & Agastya Yadav (III Daisy) won 1st Prize in Mathlympics

Sachleen Kaur (Prep L) – 3rd Prize in Fancy Dress

21.

2nd-3rd Sept. 2018

Ghaziabad District 11 Even Sports Inter School Table Tennis Tournament 2018 held at JKG International School Indirapuram

01

 

Suhani Mahajan - Winner at 11 Even Sports event for V-VIII girls group category, Also Winner at Individual category in the same event.

22.

12th Sept. 2018

Hindi Vikas Sansthan- Hindi Olympiad

 

Ms. Neelam Sharma

Vaibhav (VIII B) won first Prize in Hindi Olympiad.

23.

28th Sept. 2018

 

01

 

Anuksha Singh (XI) has been selected for Youth National Basketball Championship to be held at Udaipur in Sept – Oct.

24.

29th Sept. 2018

Taekwondo Zonal Competition held at Millenium School, Meerut

 

 

Priyasha Tripathi (VII D) won gold in U-33 kg category (Her third Consecutive Zonal Win)

25.

 

Khel Diwas at DPSG International

 

Mr. Dilip Upadhyay

 

26.

5th Oct. 2018

Sangam Language at DPSG

07

Ms. Anju Singh

Japanese Song Competition - 2nd position

Pulkit Bhardwaj (IX D)

Anushka Aggarwal (X C)

Gayatri Pillai (X D)

Paawani Panya (X C)

Harshita Jain (X D)

Fireless Cooking – 1st position

Nyna Sharma (VIII A)

Nikita Kumar (VIII A)

27.

5th Oct. 2018

Invent 2018 at IMS Ghaziabad

 

 

 

28.

9th Oct. 2018

(U-13) Ghaziabad District Badminton Championship

 

 

Souvik Dutta (VI A) runners up in Ghaziabad (U-13) District Badminton Championship

29.

27th – 30th Oct.

Shri Ram Murti Memorial U.P. State & Inter Zonal Table Tennis Championship

01

 

Suhani Mahajan (V) secured 2nd position. She is now ranked number 3 in the state based on cumulative points of all state tournaments in the calender year. She has been selected to represent UP in cadets Girls National Table Tennis Championship to be held in Chandigarh in Nov. 2018

30.

28th Oct. 2018

SCAT conducted by IAMR grp of Institutions, Gzb

 

 

Ujjwal Tyagi (XII B) secured 1st position and got certificate & cash award of Rs. 7000/-

Sakshi (XII D) secured 2nd position. She got a Certificate and cash award of Rs. 5000/-

Snehal Jha (XII B) & Awanya Dabas (XIII B) secured 3rd position and got cash award of Rs.500/- each.

31.

30th-31st Oct. 2018

Compufest-2018 at Seth Anandram Jaipuria School

 

 

Soapbox- 3rd

Chetna – 3rd

32.

31st Oct. 2018

Inter School Debate Championship at

K. N. Modi Global School

 

Mr. Banerjee

participation

33.

13th -16th Nov. 2018

CBSE National Taekwondo Championship held at Satyawati memorial Academy, Bijnaur, UP

02

Ms. Neelam Chaudhary

Priyasha Tripathi won silver medal in CBSE National championship under 33 kg category held at Satyawati memorial Academy, Bijnaur, UP

34.

16th Nov. 2018

Inter School State Level Table Tennis Tournament in Sub Jr. Girls (Class V-VIII category) held at ITS Ghaziabad.

 

 

Suhani Mahajan and kavya Chaudhary of class V secured 2nd position in Inter School State Level Table Tennis Tournament in Sub Jr. Girls (Class V-VIII category) held at ITS Ghaziabad.

35.

17th- 18th Nov. 2018

All India Traditional Shoto-Kai karate Championship held at Shaheed Vijay Singh Pathik Complex, Greater Noida

 

 

A.Devanshi ( II) secured 1st position in Sub Jr Kumite Kata Under 6 yrs category

36.

15-18th Nov. 2018

State Roller Skating Competition organized by Uttar Pradesh Roller Sports Association at Noida Stadium.

 

 

Janvi Mohapatra ( 1 Lotus) won silver medal in UP State Roller Skating Championship Age Grp- 6-8 yrs in line skates

37.

17st Nov. 2018

Science exhibition INNOTECH 2018 held at KIET Institution, Ghaziabad

05

 

Dhruv Banerjee, Siddharth Srivastava, Aniket Shrotriya, Gautam Mishra & Nikita Agarwal (IX)  winners

38.

18st Nov. 2018

Know for Sure Quiz Competition 2018 organised at Dehradun Public School, Ghaziabad

 

 

2nd Runners Up in the competition.

39.

20th  Nov. 2018

BIO WHIZ 2018 Science Quiz Competition at IAMR Institute, Ghaziabad.

 

Ms. Deepa

Chitvan Zadoo (XII) first prize Winner

40.

21st Jan. 2019

'Inclusive STEM Hackathon 2018' held at Indian Institute of Information Technology (IIIT) at Electronic City

01

 

Aarush Bhatt (IX) for winning the first prize in Mentorship Track


Achievements 2017